czwartek, 5 stycznia 2023

Sezon 4 - Moniwid

Mateusz Młodzianowski - serialowy Moniwid

Sezon 4 - Postacie
Moniwid Koilikinowicz

Wśród postaci drugoplanowych w pierwszych odcinkach czwartego sezonu pojawił się litewski bojar Monowid, grany przez Mateusza Młodzianowskiego. Jest to postać historyczna. Nie wiemy dokładnie kiedy się urodził. Na podstawie pierwszych zapisów z lat 1387-89 możemy spekulować, że stało się to gdzieś w latach 60-tych XIV wieku. Jego rodzina była spokrewniona min. z Dorohostajskimi, Hlebowiczami, Irzykowiczami, Olechnowiczami, Rekuciami i Zabrzezińskimi. Był bojarem z Litwy etnicznej i poganinem. Na chrzcie przyjął imię Wojciech. Od 1396 występuje jako starosta wileński. Jako taki był członkiem rady wielkiego księcia Witolda a tym samym jedną z najważniejszych postaci w politycznym życiu Litwy. W 1401 roku Moniwid razem z bratem Giedygołdem był sygnatariuszem Unii Wileńsko – Radomskiej, która oddała Witoldowi dożywotnią władzę w Wielkim Księstwie, ale z zapewnieniem władzy zwierzchniej króla Władysława. Witold bardzo cenił Moniwida, o czym świadczą nadawane mu przywileje. W pierwszej dekadzie XV wieku miał on otrzymać od księcia min. Geranony, Korejki, Mirkiszki, Żuprany, Ejmiałowicze, Mederagi, Nowe Sioło, Nozdraczowicze i jezioro Srelso. W 1407 roku Moniwid miał ponad 30 osad w 7 włościach, a nie był to jeszcze koniec nadań od Witolda. 
W 1410 roku Moniwid wziął udział w wojnie z Zakonem i w bitwie pod Grunwaldem. Rok później był jednym z sygnatariuszy Pokoju Toruńskiego. Na mocy Unii Horodelskiej z 1413 roku Moniwid został adoptowany do herbu Leliwa przez Jana Tarnowskiego oraz Jadwigę z Leżenic. Wileńskie starostwo na mocy tejże unii zmieniło się w województwo, a Moniwid został w ten sposób pierwszym wojewodą wileńskim. Pełnił ten urząd najprawdopodobniej do śmierci (po wrześniu 1422).
Moniwid był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy z księżniczką smoleńską Julianną herbu Drucką, siostrą wielkiej księżnej litewskiej Anny Światosławówny. Drugą żoną była nieznanego pochodzenia Jadwiga. Z Julianną Moniwid miał syna Jana Moniwidowicza (ok. 1395 – 1458), marszałka hospodarskiego i wojewodę wileńskiego. Z drugiej żony miał syna Iwaszkę, który nie zapisał się niczym szczególnym.
Materialną pamiątką po Wojciechu Moniwidzie jest kaplica montwidowska w katedrze wileńskiej.

Strona na Wikipedii

Unia Horodelska - adopcja litewskich 
bojarów do polskich herbów.
Rys. Sz. Kobyliński. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz